„Naším hnacím motorem je spokojený zákazník,“

„Naším hnacím motorem je spokojený zákazník,“

říká Pavel Novák z velešínského kamenictví JATVAR

 

Velešínské kamenictví JATVAR je tradiční rodinnou firmou s dlouhou řemeslnou tradicí.Zabývá se zpracováním přírodních žul, mramoru, pískovce a dalších materiálů. Do jejího portfolia patří vedle kompletní hřbitovní architektury i další exteriérové a interiérové kamenické výrobky a zakázková výroba dle přání zákazníků.

Český divák má kamenickou práci spojenou hlavně s filmovou postavou kameníka z oblíbenéVesničky mé střediskové. Ale moderní kamenická výroba, to jsou dnes nejen dlátaa paličky, ale i  přesné stroje na opracování a broušení mimořádně tvrdých a přitom křehkých materiálů, ze kterých vznikají terasy, obklady, stolové desky, schodiště  a třeba i bytové doplňky...

V čele kamenictví JATVAR dnes stojí pan Pavel Novák, který ve firmě pracuje společně s manželkou a čtyřmi zaměstnanci. U zrodu společnosti JATVAR ale hned na přelomu osmdesátých a devadesátých let stál jeho tchán a vyhlášený velešínský kameník Jan Tvaroh.  

„Takže název JATVAR není odvozen od tvaru či jihočeského tvaru, jak se občas někdo domnívá, ale je složen z počátečních písmen jména našeho tatínka JAnaTVAroha, který dlouhé roky pracoval v oboru. Byl zaměstnancem tehdejšího podniku služeb, pracoval celý svůj profesní život v pomníkářském provozu,“ vzpomíná na začátky firmy Pavel Novák.  

„Hned po revoluci jsme od tehdejšího podniku služeb provozovnu v rámci malé privatizace zakoupili a začali se věnovat řemeslu podle svého. Naším profesním standardem je kvalita odvedené práce. Na vysoké kvalitě zpracování našich výrobků si skutečně zakládáme, podle mne stejně jako každý dobrý řemeslník. Samozřejmostí jsou včasné dodací lhůty a samozřejmě vstřícné a seriózní jednání se zákazníky i dodavateli.  Dnes tedy ve firmě pracuji já společně s manželkou a čtyřmi zaměstnanci, a tchán je naším poradcem a hlavním konzultantem. To víte, že mu to nedá sedět se založenými rukama, vždyť  práci s kamenem zasvětil celý život,“ usmívá se Pavel Novák.   

„V současné době tedy provozujeme kamenictví ve Velešíně a máme pobočku v Českých Budějovicích. Na frekventované Pražské třídě jsme získali krásnou novou výstavní plochu.A máme i smělé plány: Rádi bychom se, i vzhledem k dobré dostupnosti, chtěli propracovat na sousední rakouský trh,“ plánuje Pavel Novák.

„Nabízíme kvalitní pomníky a další hřbitovní architekturu, ale též parapety, interiérové doplňky, exkluzivní kuchyňské desky a krbové římsy, schodiště a v neposlední řadě elegantní kamenné obklady a dlažby.  A co se týče materiálů, dnes jsou mezi zákazníky v módě a nejvíce žádané jednak klasické výrobky ze všech druhů žuly, módní jsou mramory, ale i pískovce a štípané kamenné obklady.  Tradiční zájem je o výrobu a montáž klasických kamenných výrobků do interiéru i do exteriéru, ale v současné době velký zájem i o dlažby nebo kamenné okrasné lemy k venkovním i interiérovým bazénům,“ vypočítává aktivity velešínského kamenictví JATVAR Pavel Novák. 

A jaké vlastně byly podnikatelské začátky před těmi pětadvaceti lety?

„Před pětadvaceti lety byl pro nás největším problémem materiál. Tehdy se neopracovával přírodní kámen,ale vyráběl se umělý kámen, takzvané TERACO. Výroba byla zdlouhavá a složitá a konečný výsledek našeho snažení vlastě nebyl v čase stálý. Proto jsme postupně začali přecházet na přírodní kámen, který pochází z tuzemských lomů a  různých koutů světa. Tyto materiály dávají našim výrobkům punc dlouhověkosti a přinášejí našim zákazníkům krásu přírodního kamene,“ vysvětluje Pavel Novák.

„V současné době nás trápí jedna věc: Začalo se rozmáhat překupnictví pomníků. Na hřbitov přijede neznámý člověk a uzavře se zákazníkem zakázku, od které lze jen těžko odstoupit. Se zákazníkem přitom neprobere nic, ani sílu, ani kvalitu materiálu, a to nemluvím o záruce. Takto uzavřeným zakázkám při konfrontaci s naším dílem nemůžeme cenově konkurovat, ale zákazník pak na stárnoucím a nekvalitním výrobku pozná, že nic neušetřil, naopak. Naše doporučení pro zákazníky proto zní: Buďte opatrní a porovnávejte porovnatelné a srovnávejte srovnatelné…

Naší cestou vždy bude kvalita a nejlepším hnacím motorem je pro nás spokojený zákazník. Proto bychom jim chtěli i touto cestou poděkovat?“ loučí se za velešínské kamenictví JATVAR Pavel Novák.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

          Copyright Jatvar.cz

webdesign by Lewest.cz www.lewest.cz